Temblak – czym jest oraz kiedy i jak go nosić?
Wyróżnić można wiele rodzajów sprzętu ortopedycznego. Każdy z nich ma inne zastosowanie. Wskazać można tu choćby na ortezy i stabilizatory stosowane w przypadku urazów różnych części ciała. Wśród nich wymienić trzeba temblaki. Czym jest temblak? Kiedy i jak powinien być noszony?
Co to jest temblak?
Zwichnięcie lub złamanie ręki może niestety przydarzyć się każdemu. Nie da się ukryć, że uraz kończyny górnej to zawsze nie lada problem. Nie może zatem dziwić, że każdy w takiej sytuacji pragnie jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności. Pomóc może w tym odpowiednie wsparcie, a konkretnie temblak. Mowa tu o opasce, której zadaniem jest unieruchomienie i podtrzymanie zgiętej w łokciu kończyny górnej. Jest to rękaw podwieszony na regulowanym pasku, a jego rozmiar uzależniony jest od wieku i wzrostu pacjenta, doradzają specjaliści – megamedic
Kiedy powinno się nosić temblak?
Temblak znajduje swoje zastosowanie w przypadku kontuzji kończyny górnej. Pozwala na unieruchomienie ręki, co zapobiega pogłębianiu się kontuzji, a w szczególności większemu uszkodzeniu struktur mięśniowo-stawowych. Przede wszystkim zakładany powinien być w przypadku zwichnięcia lub podwichnięcia stawu łokciowego, ramiennego oraz barkowego. Jego noszenie zalecane jest także w przypadku porażeń nerwowych oraz niedowładach, które nie wymagają zakładania gipsu.
Jak właściwie nosić temblak?
Aby temblak mógł spełnić swoje zadanie, musi być oczywiście prawidłowo noszony. W przeciwnym razie ręka nie będzie goić się właściwie. Jak zatem powinno się nosić temblak? W pierwszej kolejności należy wsunąć chorą rękę do rękawa, a następnie pasek, na którym jest on zawieszony, należy przełożyć przez głowę, umieszczając na zdrowym ramieniu. Pamiętać trzeba o odpowiednim wyregulowaniu paska. Jego długość pozwalać powinna na zgięcie ręki w stawie łokciowym. To wszystko. Co ważne, sposób zakładania temblaka jest taki sam w przypadku dzieci, jak i dorosłych.
Comments are currently closed.