Erytrytol i Erytrol – czy zdrowy cukier istnieje?

Cukier jest rzeczywiście białym zabójcą, ponieważ może wyrządzić wiele szkód naszemu organizmowi. Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez dodania przynajmniej łyżeczki cukru do porannej kawy, ale ten uzależniający słodzik jest powiązany z próchnicą zębów i otyłością. Na szczęście istnieją zdrowe alternatywy o podobnym smaku.
Erytrol sprzyja odchudzaniu
Erytrol to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego cukru stołowego. Zapewnia nieco mniej słodki smak niż biały zabójca, ale nadal daje przyjemne uczucie chłodu. Erytrol nie zmienia smaku żywności tak jak słodziki i może osiągnąć poziom słodyczy nawet do 75% w porównaniu ze zwykłym cukrem stołowym. Stosując erytrytol należy mieć świadomość, że na każde 100 g cukru potrzebne będzie 120-140 g erytrytolu. Można go używać w wielu przepisach, takich jak dżemy, napoje, desery oraz ciasta, nie rezygnując ze wspaniałego smaku.
Erytrol a Erytrytol – różnice
Erytrytol (do kupienia m.in. na https://fitorsweet.pl/cukier-i-zamienniki/slodziki-i-zamienniki-cukru/erytrol-erytrytol) to biały, krystaliczny i błyszczący proszek, który swoim wyglądem przypomina cukier stołowy. Naturalnie występuje w pyłkach kwiatowych, owocach, takich jak gruszki i winogrona, owocach morza i napojach fermentowanych, takich jak wino. W przemyśle otrzymuje się go poprzez fermentację glukozy różnych rodzajów drożdży w celu wytworzenia tego słodzika, który został uznany za bezpieczny do spożycia przez ludzi bez znanych skutków ubocznych lub zagrożeń dla zdrowia związanych z jego stosowaniem. Obie formy Erytrol i Erytrytol oznaczają tę samą substancję.
Erytrytol – wady i zalety
Niestety erytrytol ma też swoje wady. Spożywany w dużych dawkach może powodować problemy z uczuciem sytości, gdyż nie wpływa na wzrost poziomu glukozy we krwi tak jak cukry proste czy złożone. Oznacza to, że nasz organizm może mieć trudności z rozpoznaniem, kiedy jesteśmy najedzeni, co może prowadzić do częstszego podjadania w ciągu dnia. Pomimo tego potencjalnego problemu, WHO nadal uważa Erytrol (E968) za bezpieczny, nawet jeśli jest przyjmowany w dużych ilościach, ze względu na liczne badania, które nie wykazały żadnych skutków rakotwórczych, teratogennych ani mutagennych związanych z jego stosowaniem.
Comments are currently closed.